زبان آلمانی و دیگر زبان‌ها چند کلمه دارند؟

زبان آلمانی و دیگر زبان‌ها چند کلمه دارند؟تعداد لغات زبان آلمانی:
زبان آلمانی نه تنها با قدرت انتقال مفاهیم علمی و فلسفی بلکه با کلمات طولانی‌اش زبانزد خاص و عام می‌باشد به طوریکه طولانی‌ترین کلمه آلمانی متشکل از ۶۳ حرف می‌باشد، چیزی که در کمتر زبانی می‌توان چنین عملکردی را یافت:

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

هر چند که نمی‌توان تعداد کلمات دقیق هر زبان را تعیین نمود، چونکه زبان‌ها به علت سیال بودن در هر دقیقه دچار تغییرات گسترده‌ای می‌شود اما بر طبق تخمین‌های نسبی زبانشناسان معتبر آلمانی، زبان آلمانی حدودا ۵.۳ میلیون کلمه دارد. یک سوم از لغات فوق به تنهایی در ۱۰۰ سال اخیر و با توسعه تکنولوژی و علوم مختلف به زبان آلمانی افزوده شده‌اند.
هر شخص دارای زبان مادری آلمانی به طور معمول در طول زندگی روزمره حدودا ۱۲ تا ۱۵ هزار کلمه را بکار می‌برد که این میزان ارتباط مستقیمی با سطح دانش، جایگاه اجتماعی، شغل، سن، جنسیت و …متکلم دارد. حدود ۳ هزار و ۵۰۰ کلمه خارجی به طور معمول توسط هر شخص آلمانی‌زبان در هر روز بکار می‌رود که ناشی از تاثیر زبان انگلیسی بر آلمانی و به عبارتی داد و ستد زبان‌ها می‌باشد.
تعداد واژگان‌ زبان‌های مختلف:
بر اساس ارزیابی‌های علمی زبان عربی به عنوان یکی از غنی‌ترین و پرمتکلم‌ترین زبانها، دارای ۱۲ میلیون واژه می‌باشد که امروزه فقط ۱۰ درصد آن بکار می‌رود.
اکنون زبان عربی در ۲۰ دولت از جایگاه زبان رسمی برخوردار می‌باشد علاوه بر آن حدود ۳۷۵ میلیون متکلم زبان عربی را به عنوان زبان مادری یا زبان اول (first language) بکار می‌برند. کشور مصر با ۱۰۹ میلیون جمعیت عربی‌زبان، جایگاه بیشترین متکلم به زبان عربی را به خود اختصاص داده است.
بر اساس ارزیابی‌های Oxford English Dictionary، زبان انگلیسی حدودا ۷۰۰ هزار واژه دارد که فقط ۱۷۱ هزار واژه از آن امروزه بکار می‌رود. زبان انگلیسی به علت زبان رابط بودن در میان ملتهای جهان از جایگاه ویژه برخوردار می‌باشد. انگلیسی قابلیت واژه‌سازی متنوعی را در علوم مختلف دارد.
زبانی با کمترین دایره لغات
زبان Pirahã که از سوی مردم بومی ساکن جنگل‌های آمازون در برزیل بکار می‌رود دارای کمترین تعداد واژگان می‌باشد به طوریکه بر اساس تخمین‌ها کل واژگان زبان مردم بومی مذکور حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه می‌باشد. آنها تنها زیر گروه بازمانده از قوم مورا هستند و هنوز هم شکارچی‌اند.

منتشرشده توسط

امید

امید هستم، ارشد آی‌تی. 5 سال پیش تدریس زبان آلمانی را نخست در اورمیه و سپس به صورت آنلاین آغاز کردم، اکنون نیز در پروسه مهاجرت کاری به آلمان هستم. جهت تدریس زبان آلمانی به صورت خصوصی در اورمیه و آنلاین با شماره ۰۹۱۴۹۴۰۹۱۵۶ در واتس‌آپ می‌توانید در ارتباط باشید.

12 دیدگاه در “زبان آلمانی و دیگر زبان‌ها چند کلمه دارند؟”

 1. باسلام و تشکر از این مطلب ارزشمند. مهندس من سوالی داشتم . من ترجیح دادم که کلمات رو براساس سطح یاد نگیرم یعنی هرچی لازمم باشه مجبورم یاد بگیرم و باید یاد بگیرم. کلماتی را مجبور بودم با اینکه سطح زبانی م ب1 هستش ولی کلمات و عبارات زیادی در C1 بلدم . قبلاً یک دیکشنری آنلاین پیدا کرده بودم ولی یادم رفته که اسمش چی بود. لغت می نوشتی سطح آن لغت رو برات می نوشت . آیا سایت یا دیکشنری آنلاینی اینچنینی می شناسید ؟

  1. وقت بخیر. ممنونم از لطفتان.
   کلماتی که نیاز داریم در حقیقت 2 نوع‌اند، یا پسیواند و یا اکتیو. مهمترین بخش هر زبانی نیز کلمات اکتیو است، این کلمات پرکاربرد و روزمره‌اند. کلمات پسیو فقط برای درک مطلب است. نحوه یادگیری کلمات ارتباط مستقیمی با هدف و نیازمان دارد. اگر هدفتان فقط مکلمات روزمره یا کاری است، کلماتی پرکاربردی که مرتبط با محیط کاری و یا زندگیتان هست را یاد بگیرید ولی هدف اگر شرکت در آزمونهای آلمانی است، طبیعتا باید نیم‌نگاهی حتمابه کلمات همان سطح و حتی ۱ سطح بالاتر نیز داشته باشید. البته هرگز فراموش نکنید که در زبان به مانند آلمانی تعدد کلماتی که به آنها مسلطیم به تنهایی هیچ ارزشی ندارد، اینجا ساختارها مهمتراند.
   در مورد دیکشنری هم در 2 نوشته جداگانه‌ای اکثر دیکشنریها آلانین و آفلاین را معرفی کرده‌ام که می‌توانید رجوع کنید.

   https://onlinedeutschlernen.ir/the-16-best-german-dictionaries-1/

 2. باز ممنونم از محبت تان . من اگر سرعت صحبت کردن طرف خیلی بالا نباشه ، کلی می فهمم که چی گفت ولی برای جواب دادن مغزم ( ایراد یادگیری زبان در بزرگسالی!) دیر حرکت میکنه . به نظرم ساختار جمله سازی در مغزم شکل نگرفته . نیاز دارم ساختارهای اساسی و حیاتی جمله سازی در مکالمات روزمره و کاری ( سوای کلمات و موارد تخصصی که بحث دیگری است) را بفهمم چیه و در مغزم ثبت بشه و مطمئنا تعداد مشخصی داره که کاربردی باشه اما نتونستم آنها را گرد آوری کنم چون فکر می کردم همشون مهم هستند . برای این مورد چطور راهنمایی می فرمایید . ببخشید که سوال زیاد شد.

  1. بیش از ۶۰درصد مکالمه در هر زبانی، از جمله زبان آلمانی هوغن است. اگر در مکالمه ایراد دارید، مطئنا علتش در هوغن است. برای ایجاد ارتباط اولین نکته درک صحیح طرف مقابل است، بعد اقدام به مکالمه. سعی کنید روزانه حداقل ۱ ساعت به پادکستهای سطح‌بندی‌شده گوش دهید و زیاد روی تعداد لغاتی که می‌دانید مانور ندهید.

   1. مهندس بزرگوار ببخشید یادم رفت بپرسم . من برای پادکست خیلی وسواس دارم . واقعیت نتونستم یکی ش رو بگیرم و باهاش پیش برم . این وسواس واقعاً اذیتم کرده . عرض ارادت

 3. موافقم . هوغن به نسبت لزن ، کلمات و شغایبن کمتر کار کرده ام . البته هوغن نیاز به گرامر قوی هم داره . خانمی در تهران به نام نگار خطیبی دوره ای داره به نام جمله سازی ، به نظرتون چنین دوره ای که فروشی هستش 15 ساعت ویدئو و جزوه( خودش ظاهراً C2 داره .فارغ التحصیل زبان آلمانیه ) مفید میشه برام ؟
  میدونید میخوام مسیرم طولانی نشه چون مدت زیادی هستش که مشغولم حتی با وجود مشغله کاری و باید این ضعف رو مدیریت شده از بین ببرم. ( بی نهایت از محبت تان ممنونم)

  1. هر چیزی که مارک “دوره” را در اینجا داشته باشد به نظر شخصیم تجاری هست و علمی نیست. بجای صرف هزینه، وقتتان را گوش کردن صرف کنید بهتر نتیجه خواهید گرفت.
   خواهش می کنم، موفق باشید

 4. مهندس بزرگوار ببخشید یادم رفت بپرسم . من برای پادکست خیلی وسواس دارم . واقعیت نتونستم یکی ش رو بگیرم و باهاش پیش برم . این وسواس واقعاً اذیتم کرده . عرض ارادت

 5. سلام مجدد . پادکست quarks daily رو می شناسید جناب مهندس ؟ من حقیقتش برای انتخاب یک پاد کست مناسب ( ترجیحا سطح بندی شده ) بسیار وسواس پیدا کرده ام.

  1. وقت بخیر. بله میشناسم، برای سطح B2 به بعد مفید هست. قبلا در 2 مقاله پادکستهای متعددی را معرفی کرده‌ام که بنا به سلیقه و سطح‌بندی مورد نظر می‌توانید یکی از انتخاب کنید، زیاد هم وسواس فکری نداشته باشید، تاثیر منفی می گذارد.

   https://onlinedeutschlernen.ir/german-podcasts-3/
   https://onlinedeutschlernen.ir/german-podcasts-2/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *